قوانین انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی استور

انتشار اپلیکیشن در هر بستری نیاز به رعایت قوانین همان بستر دارد. برای مثال انتشار اپلیکیشن‌های دارای محتوای نژاد پرستانه روی بیش‌تر بسترها ممنوع است. اما هر کدام از بسترهای انتشار اپ، قوانین منحصربه‌فردی نیز دارند که این قوانین در بیش‌تر موارد در جهت اهداف‌شان است. برای مثال زمانی که یک اپلیکیشن در بستر اپ استور منتشر می‌کنید و پرداخت درون برنامه‌ای برای آن تعریف می‌کنید، ۳۰ درصد از درآمد حاصل را باید به اپل پرداخت کنید و درصورتی که این قانون تبعیت نکنید، اپلیکیشن شما از اپ استور حذف می‌شود. در ادامه به برخی قوانین برای انتشار اپلیکیشن گوگل پلی اشاره می‌کنیم.

عدم خطرآفرینی برای کودکان

برخی از اپلیکیشن‌ها دارای محتواهایی هستند که برای کودکان یا نوجوانان مضر هستند. انتشار چنین محتواهایی خلاف قوانین گوگل پلی استور بوده و نمی‌توان چنین اپلیکیشن‌هایی را در گوگل پلی منتشر کرد. برنامه‌های دارای خشونت، خونریزی بیش‌ازحد و… مصداق این موضوع هستند.

محتوای نامناسب

در حقیقت هیچ خط‌کش دقیقی برای نشانه‌گذاری یک محتوای نامناسب وجود ندارد، اما به‌طور کلی محتواهایی که دارای مصادیق مجرمانه، خلاف‌کاری، دزدی، مستهجن و مواردی از این دست باشند اجازه انتشار در گوگل پلی استور را ندارند.

محتوای جنسی و فحاشی

اگر اپلیکیشن شما داری محتوای جنسی مانند پورنوگرافی یا ارائه خدمات جنسی باشد گوگل پلی امکان انتشار اپلیکیشن را به شما نمی‌دهد. مهم‌ نیست که کل اپلیکیشن چنین مشکلی داشته باشد یا قسمتی خاص از اپلیکیشن دارای این مشکل باشد، درهرصورت امکان انتشار اپلیکیشن‌هایی که محتوای جنسی یا فحاشی دارند در گوگل پلی وجود ندارد.

سخنان تنفرآمیز و نژادپرستانه

در سال‌های قبل سخت‌گیری چندانی به انتشار محتواهای نژادپرستانه و توهین‌آمیز به برخی قومیت‌ها یا کشورها وجود نداشت اما اکنون این موضوع به یکی از خط قرمزهای اصلی گوگل برای انتشار اپلیکیشن گوگل پلی تبدیل شده است و باید دقت زیادی به این مورد داشته باشید.

خشونت‌های مردمی یا خانوادگی

دعوت مردم به خشونت‌ یا حتی به اشتراک‌گذاری محتوای دارای خشونت‌های خانگی در گوگل پلی استور ممنوع است.

محتوای تروریستی

اجازه فعالیت سازمان‌های تروریستی در گوگل پلی استور به شکل کامل گرفته شده است و هیچ محتوای تروریستی اجازه انتشار در گوگل پلی استور را ندارد. البته بعضی اوقات محتواهای تروریستی از فیلتر گوگل عبور می‌کنند و برای زمان کوتاهی در گوگل پلی استور منتشر می‌شوند، اما خیلی زود از بخش اپلیکیشن‌ها حذف شده و اکانت توسعه‌دهنده نیز برای همیشه مسدود می‌شود.

جعل هویت

اگر اپلیکیشن شما به هویت افراد و شرکت‌ها آسیب بزند، شما اجازه فعالیت در گوگل پلی استور را ندارید؛ چرا که این موضوع در همه کشورها یک جرم محسوب می‌شود.

نقض حریم خصوصی افراد
همه اپلیکیشن‌ها برای فعالیت کردن نیاز به دسترسی به برخی منابع دستگاه تلفن شما دارند اما برخی از این اپلیکیشن‌ها اطلاعات مختلفی مانند مخاطبین، عکس‌ها و بسیاری اطلاعات دیگر موجود در تلفن شما را استفاده می‌کنند.

جمع‌آوری داده‌های کاربران

جمع‌آوری بانک اطلاعات کاربران یکی از اصلی‌ترین اهداف اپلیکیشن‌های دارای بدافزار است. البته در هنگام نصب هر اپلیکیشنی، گوگل پلی استور به شما نشان می‌دهد که این اپ به چه قسمت‌هایی از تلفن شما دسترسی دارد.

بد افزار

معمولا همه اپلیکیشن‌های موجود در پلی استور گوگل از فیلتر ویروس‌کش‌های قدرت‌مند عبور کرده‌اند، اما با این وجود برخی اپلیکیشن‌های دارای بدافزار با اهداف مختلف اقدام به دزدیدن اطلاعات شما می‌کنند.